Филтрите, намиращи се на пътя на входящия въздушен поток, определят качеството на почистването на всяка машина за почистване. За да се подобрят качествата на филтрите, някои от тях са импрегнирани с антибактериални съединения, които унищожават или увреждат бактериите.

Пречистващата система се състои от няколко нива, като за различните прахосмукачки броят на нивата е различен.

HEPA филтър (High Efficiency Air Partial – високо ефективно задържане на частиците)

Този филтър е разработен от атомна комисия по енергетика във Втората световна война с цел ефективното премахване на радиоактивен прах. Според техните изчисления, HEPA филтъра задържа до 99.97% от всички частици във въздуха до 0.3 микрометра.През първите няколко години след произвеждането на първата прахосмукачка със система за филтриране използваща HEPA филтър, това съкращение се е превърнало в ключово за купувачите и те са били готови да платят значителна сума, за да си купят такава прахосмукачка. Днес без съкращение не може да се направи никаква реклама на прахосмукачка, дори и на най-евтината.

Възможно е да сте впечатлени от рекламите на прахосмукачките, използващи HEPA филтър, в очакване, че ще притежавате прахосмукачка, която може да се справи с 99,97% от прашинките във въздуха и с размер до 0.3 микрона, включително и много бактерии и вируси. Знаете ли, че в действителност производителите спестяват няколко важни момента свързани с тези резултати на филтрация?! Те пропускат да споменат, че:

Те тестват само един филтър, а не цялата филтрираща система на прахосмукачката. При тестовете обемът на въздуха е по-малък от колкото този в прахосмукачката, така че най-вероятно ще бъде с по-ниска филтрация от представената от производителя. Може би най-доброто приложение на HEPA филтърът е само в лабораторни условия.

Различни HEPA филтри могат да имат различна степен на филтрация. Според международно приетите класификации, има 5 класа на филтри:

 

Тип

 

Филтриране на частици

HEPA H 10 85%
HEPA H 11 95%
HEPA H 12 99,5%,
HEPA H 13 99,95%.
HEPA H 14 99.995% или повече

 

HEPA филтрите предлагани от Апекс Сервиз са сертифицирани с H13.

SANIFILTERTM – антибактериално третиран за улавяне на бактерии и вируси. Антибактериалното третиране на филтрите със сребърните йони (Ag + йони) разрушава клетъчната мембрана на бактерии, гъбички, вируси и микропаразити за инхибиране на тяхната пролиферация.

ПОЛЗИ:

Незабавно и ефективно действие върху събирания материал, като се избягва повторно емисия на бактерии в отработения въздух

Добро почистващо съпротивление, до 5 изпирания при ниска температура (T = 40 ° C)

СЕРТИФИЦИРАНИ:

Антибактериална активност, проверена съгласно Международния стандарт JIS L 1902: 2008, както със Staphylococcus Aureus, така и с Klebsiella Pneumoniaes.

Смяна на филтри

При смяна на торбичката е препоръчително да се сменя всеки набор от филтри, най-вече крайният, който е за най-фини частици. В случай, че филтрите са подпушени, въздуха, който преминава през прахосмукачката, се нагрява от двигателя и това може да доведе до пробиване на торбичката от горещия въздух или в най-лошия случай изгаряне на двигателя. Поради тази причина някои от моделите прахосмукачки имат функция за автоматично изключване при повишаване на температурата. Подмяната на филтрите осигурява висока ефективност на почистване, дори и когато торбичката е пълна.

Почистващата система (вид на торбичката):

Текстилни торбички

Тези торбички пречистват въздуха достатъчно ефективно. Задържат частици с размери 100-200 микрона и изискват периодично почистване. Те са рядко използвани поради ниската хигиена и необходимостта от прецизно изпиране. Обикновено се употребяват при липса на хартиена торбичка.

Хартиени торбички

Улавят прах с размер на частиците до 1-3 микрона. Тя има по-малък брой отвори от текстилните торбички, което намалява всмукателната мощност на прахосмукачката. Поради същата причина филтрацията на тези видове торбички е по-добра. Отворът на торбичката се затваря самостоятелно, което осигурява удобство и хигиена при смяна. В зависимост от размера на торбичката и честотата на използване на прахосмукачката, хартиените торбички изискват подмяна приблизително през период от 1 месец.

Циклонни прахосмукачки – без торбичка

При циклонната филтрираща система на въздуха липсва торбичка за прах. Вместо нея се използва пластмасов контейнер, който може лесно да се почиства и мие. При този вид прахосмукачки въздухът се върти около филтъра под формата на спирала, едрите частици се движат по външния радиус, а малките остават във филтъра. Основното предимство на центробежното почистване е стабилното налягане на всмукване, което не зависи от натрупания прах в контейнера. Най-добри резултати се постигат, когато се комбинира с фини филтри, но това значително усложнява проектирането на прахосмукачки. Недостатъкът е, че се осигурява по-малка хигиена при почистване на контейнера отколкото при еднократните хартиени торбички, размера на тези прахосмукачки е по-голям и нямат възможност за намаляване на всмукателната мощност.